Czy wysokie tętno jest zagrożeniem w siódmym miesiącu ciąży?

Od pewnego czasu miałam problemy z poruszaniem się, szczególnie z wchodzeniem po schodach, dostawałam zadyszki, przyspieszonego oddechu. Dziś mam w ogóle problemy z oddychaniem, przy każdym poruszaniu, piciu, jedzeniu. Po zmierzeniu ciśnienia tętno wynosi 140 uderzeń. Czy to źle?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!
Fizjologicznie w okresie ciąży tętno ulega podwyższeniu o około 15-20 uderzeń na minutę. 140 wydaje się jednak być już wartością zdecydowanie za wysoką. Koniecznie powinna skonsultować się Pani z lekarzem prowadzącym ciążę, gdyż wskazane byłoby znalezienie przyczyny takiego tętna. Przyczyn takich może być wiele, począwszy od zaburzeń elektrolitowych (K, Mg), poprzez zaburzenia pracy serca aż po zaburzenia hormonalne tarczycy.
W ramach porady internetowej nie ma możliwości wskazania konkretnej przyczyny, ponieważ konieczne jest wykonanie szeregu badań dodatkowych, takich jak EKG, ECHO serca, elektrolity, morfologia, TSH, hormony tarczycy czy ewentualnie inne.