Wzmożone napięcie w mięśniach?

Witam! Bardzo proszę o fachową poradę. Moja 11- miesięczna córka od niedawna kurczy palce u nóg u prawej bardziej niż u lewej. Gdy staram się jej rozmasować te skurczone palce wtedy widać poprawę, ale co jakiś czas je kurczy oraz jak tylko się dotknie jej paluszków. Ale jeszcze bardziej mnie niepokoi fakt, że w prawej stopie na stronie zewnętrznej ma bardzo napięte mięśnie w miejscu, gdzie kończy się stopa, a zaczyna noga, w miejscu zgięcia. Staram się jej to rozmasować, ale ona wtedy stawia taki opór, a stopa jest bardzo napięta i sztywna. Bardzo się martwię, czy to może być jakiś przykurcz mięśni? Stopa w tym miejscu jest bardzo często napięta i nie jest rozluźniona. Dodam, że mała raczkuje, nigdy nie miała chodzika, nie była namawiana do chodzenia za rączki. Sama zaczęła chodzić przy meblach. Proszę o odpowiedź!!!

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Z podanego przez Panią opisu trudno jednoznacznie określić czy u Pani córki rzeczywiście występuje niewielki spastyczny niedowład prawej kończyny dolnej, czy wszystko jest w normie. Ocena napięcia mięśniowego, zwłaszcza gdy nie odbiega ono znacznie od normy, jest dość trudna. Czasem, szczególnie gdy zaburzenie jest niewielkiego stopnia, konieczna jest dłuższa obserwacja, aby potwierdzić występowanie nieprawidłowości. Być może Pani córka znajduje się w grupie zwiększonego ryzyka pojawienia się spastycznego niedowładu. Tak dzieje się np. u wcześniaków lub podczas komplikacji w czasie porodu. Myślę, że wskazana byłaby wizyta u neurologa dziecięcego lub ortopedy dziecięcego, który miałby możliwość ocenić Pani córkę po osobistym zbadaniu.