Wzrost poziomu ASO u 9-latka po odstawieniu antybiotyku

syn ma 9 lat.aso 396.po antybiotyku 360.gdy przestał brać antybiotyk wzrost do 417?po konsult.z reumatologiem stwierdził że nie ma się czym przejmować bo na to nie zwraca się uwagi.....??????a dr rodzinny przepisał kolejny antybiotyk......???????????????????????????????????co dalej?????????????????czy za mało płacę Zusu żeby mieć konkretną odpowiedź o lekarza specjalisty????????????bo poczułam się jak głupek!!!!!!!!!!!!!

Witam! Miano poziomu ASO, czyli przeciwciał świadczących o infekcji paciorkowcowej rośnie w ciągu 1-2 tygodni od zakażenia, szczytowy poziom osiąga natomiast po 3-8 tygodniach od początku choroby. Interpretacja jego poziomu podczas stosowania antybiotyków nie jest jednoznaczna, zapewne stąd lekarz rodzinny zdecydował się na podanie drugiego antybiotyku. Narastanie miana przeciwciał najprawdopodobniej związane jest jednak z naturalnym przebiegiem choroby. Podwyższony poziom ASO utrzymuje się zazwyczaj około pół roku pomimo wyleczeniu zakażenia.