Za wysokie Tsh - leczenie

Mam wysokie tsh powyżej 100.0 uIU/ml, cholesterol 308 mg/dl, TG 199mg/dl, LDL CHOLESTEROL 210 mg/dl. Pracuję, choć źle się czuję. Sama opiekuję się 2 dzieci, które mają przewlekłe choroby (epilepsja, astma). Co robić? Czy przyczną jest stres? Wizyta u endokrynologa dopiero 30 maja. Czy mogę tak długo czekać? Co oznaczają te wyniki? Mam 48 lat. Czy mogę czekać spokojnie na wizytę u endykronologa 1 i 1/2 miesiąca mając wynik tsh powyżej 100.0 uLU/ml?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,
Poziom TSH w Pani przypadku jest znacznie podwyższony. Najprawdopodobniej ma Pani niedoczynność tarczycy. Jednak w tej sytuacji należy jeszcze oznaczyć fT3 i fT4 z krwi, wykonać usg tarczycy oraz oznaczyć poziom przeciwciał przeciwko tyreoglobulinie oraz przeciwko peroksydazie. Złe samopoczucie ma związek z chorobą tarczycy. W przypadku niedoczynności tarczycy leczenie polega na suplementacji brakujących hormonów w postaci codziennego zażywania tabletek. Zazwyczaj przyjowanie tych leków jest stałe.
Badanie lipidogramu wykazało znaczne zaburzenia gospodarki lipidowej. Wiążą się one z zaburzeniami funkcji tarczycy. Powinna Pani przejść na dietę ubogotłuszczową oraz zastosować leki obniżające poziom cholesterolu.
Nie powinna Pani zwlekać z wizytą u endokrynologa. Należy jak najszybciej postawić rozpoznanie oraz włączyć odpowiednie leczenie.
Pozdrawiam