Poziom TSH, FT4 i anty-TPO a senność i problemy z koncentracją

Witam! Proszę o interpretację poniższych wyników: tsh 3,28µIU/ml, ft4-1,21ng/dl; anty-TPO-10,22IU/ml. 2 lata temu tsh miałam na poziomie 1,42. Dodam, że mam 30 lat, mogłabym cały czas spać, mam problemy z koncentracją.

Witam Panią,

Warto oznaczyć jeszcze we krwi fT3 i przeciwciała aTG (przeciwko tyreoglobulinie). Warto byłoby pokazać się lekarzowi, który mógłby ocenić, czy rzeczywiście objawy związane są z funkcja tarczycy. Jeżeli planowałaby Pani ciążę, to już teraz należałoby wprowadzić leczenie L-tyroksyną, celem redukcji TSH poniżej 2,5. Proszę dorobić wskazane badania i udać się do endokrynologa, który po zebraniu wywiadu i badaniu oceni, czy potrzebuje Pani włączenia suplementacji L-tyroksyną. Niewykluczone, że może mieć Pani zaburzenia konwersji i niskie stężenie fT3, a przysadka nie zdążyła odpowiedzieć jeszcze większym wzrostem wartości TSH.

Pozdrawiam serdeczie.

Marek Derkacz