Senność i apatia oraz wyniki badania hormonów tarczycy

Witam zacząłem się ostatnio źle czuć tzn senny i apatyczny więc zrobiłem badania tarczycy i wyniki są następujące TSH 5,59 (0,27-4,2) FT4 1,36 (0,93-1,70) anty TPO <5 IU/ml ( <26). USG tarczycy objętość 9,7 ml. Echogeniczność miąższu nieznacznie obniżona i niejednorodna.Zmian ogniskowych nie widać.

Witam,

Podawane przez Pana objawy wynikają z niedoboru tkankowego hormonów tarczycy, o czym świadczy podwyższony poziom TSH. Niewykluczone, że gdyby oznaczył Pan fT3, byłoby obniżone, a jeśli nie, to już sama obecność objawów klinicznych przy podwyższonym TSH są wskazaniem do zastosowania leczenia. Obraz usg sugeruje zapalenie tarczycy (nie musi wcale boleć). Może Pan oznaczyć sobie jeszcze przeciwciała aTG, są mniej specyficzne dla choroby Hashimoto, niż anty TPO, ale czasami są podwyższone, co tłumaczyłoby przyczynę niedoczynności i obraz tarczycy w usg. Mała dawka L-tyroksyny sprawi, że poczuje się Pan znacznie lepiej, a objawy ustąpią.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz