Interpretacja wyniku anty-TPO i TSH

Proszę o interpretację wyniku anty-TPO (ICD-9: 009). Mój wynik to 0,50 IU/ml, a zakres referencyjny to -9,00. Moje TSH wynosi 4,9 przy normie laboratoryjnej 5,60, ale usłyszałam, że jak na mój wiek (22 lata) jest dosyć wysokie, a do tego dochodzi obciążenie genetyczne.

Dzień dobry,

Poziom antyTPO nie budzi obaw i jest w zakresie wartości prawidłowych w chwili obecnej. Jednak, tak jak Pani słusznie zauważyła stężenie TSh jak na Pani wiek jest za wysokie - średnie TSH w Pani wieku to ok. 1,5. Jeśli ma Pani objawy niedoczynności tarczycy lub podejrzewa Pani, że występuje u Pani tkankowy niedobór hormonów proszę skontaktować się z endokrynologiem, który zaleci w razie potrzeby, po zbadaniu Pani małą dawkę leku. Wcześniej warto oznaczyć stężenie fT3 i fT4, czy nie są przypadkiem w dolnych granicach normy. Jeśli planuje Pani ciążę, to leczenie powinno być włączone celem redukcji stężenie TSH < 2,5.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz