Zabieg chirurgiczny a psychiatra

Czeka mnie operacja dużej przepukliny, która prawdopodobnie będzie wykonywana metodą otwartą. Jestem osobą histeryczną, bardzo wrażliwą na ból. Boje się, że mogę zareagować jękami, głośnym płaczem. W takiej sytuacji słyszałem, że zostanie wezwany lekarz psychiatra, który jest konsultantem danego szpitala. Czy może on dać mi jakiś zastrzyk, czy też może zostać podjęta decyzja o przeniesieniu do szpitala psychiatrycznego na dalsze leczenie?

Witam Pana,

Proszę się nie obawiać. Lekarz psychiatra zazwyczaj nie jest proszony do konsultowania osoby, która się obawia operacji. A jeśli nawet tak się stanie z powodu Pana "niestandardowego" czy niezrozumiałego dla chirurgów zachowania, wtedy na pewno nie skieruje Pana do szpitala psychiatrycznego, ale pomoże opanować lęk przed operacją. Jeśli bardzo boi się Pan operacji, proszę już w oddziale chirurgii poprosić anestezjologa o silną premedykację tzn. leki mające uspokoić pacjenta przed operacją. Lekarz anestezjolog na pewno będzie Pana konsultował w przeddzień operacji,

Pozdrawiam i powodzenia!