Zabieg fundoplikacji sposobem Toupeta a ból podczas jedzenia

Witam 9 dni temu przeszedłem zabieg fundoplikacji sposobem Toupeta i w związku z tym mam pytanie dotyczące jedzenia. Zacząłem powoli próbować jeść stałe pokarmy ( oczywiści e mocno pogryzione lub w formie papki) i nadal odczuwam mocny ból na wysokości przepony dodatkowo „zatyka mnie” dosłownie jedzenie nie chce mi wpaść do żołądka, trwa to kilka minut zanim przestanie boleć. Wiem że to bardzo krótki okres po operacji, ale czy to jest normalne? Czy nie jestem za ciasno pozszywany.

W tak wczesnym okresie pooperacyjnym to bardzo normalna sytuacja. Zanim dojdzie do prawidłowego pasażu pokarmu przez górny odcinek przewodu pokarmowego musi jeszcze upłynąć około 2-3 tygodni. Powoli i systematycznie dolegliwości powinny ustępować. Dobrze jest na początku we wczesnym okresie pooperacyjnym przed posiłkiem zażyć sobie 1 tabletkę No-Spa.