Ból przy jedzeniu po zabiegu Niessena przepukliny

Witam..jestem miesiać po zabiegu Niessena przpukliny IIIgo stopnia rozworu przęłykowego - dolegliwosci z bólami około mostkowymi mam mniejsze ale wciaz wystepują....mam problemy z jedzeniem straszny ból przy przechodzeniu pokarmu (małe ilosci) przez przewód pokarmowy do zołądka - przez pierwsze kilkanascie dni jadłem pokarm mokry - kaszki - bułka na mleku - drobne ilosci ziemniaków w sosie obficie polane...ile jeszcze potrwaja te dolegliwosci i czy jest mozliwe ze przepuklina wróciła?

Dolegliwości systematycznie powinny ustępować w przeciągu najbliższych 2-3 miesięcy. Można wspomóc proces przełykania pokarmów zażywając np. No-Spę 15 min przed posiłkiem. Co do zagwarantowania Panu, że przepuklina nie nawróci nikt Panu takiej gwarancji nie da. Jest to rzadkość, ale zawsze może się zdarzyć

Lek. Tomasz Stawski

Witam serdecznie.
Opisane przez Pana dolegliwości wiążą się z mocno zaciśniętym mankietem fundoplikacji - co paradoksalnie jest bardzo korzystne dla Pana na przyszłość. Dlaczego?. Otóż, z mojego 22 letniego doświadczenia w chirurgii antyrefluksowej, mogę zdecydowanie powiedzieć, iż tego typu objawy utrzymują się w okresie około 2-3 miesięcy u około 60-70% chorych (co zresztą świadczy o PRAWIDŁOWO wykonanym zabiegu) Stopniowo zanikają (Pan to również opisuje) - co związane jest z rozluźnieniem mankietu fundoplikacji. Najczęściej Pacjent dochodzi do "formy" po około 6 miesiącach. Jest jeszcze jeden istotny element który zaobserwowałem u chorych - mianowicie im dłuższy okres zaburzeń połykania, tym ryzyko "nawrotu przepukliny" gwaltownie spada. Znacznie gorsza jest sytuacja, w której chory, w bezpośrednim okresie pooperacyjnym nie podaje takich dolegliwości. Wówczas nawrót schorzenia można przewidzieć w 90%.
Proszę o cierpliwość, objawy będą z dnia na dzieńmniej dokuczliwe. Pozdrawiam, dr Wojciech Kawiorski