Zabieg histeroskopii a polip jamy macicy

Dzień Dobry. Dziś odebrałam wynik badania patomorfoliogicznego. Miałam zabieg histeroskopii: polip jamy maciciy. Mam 51 lat.Proszę o interpretację wyniku: "Fragmenty endometrium w fazie proliferacyjnej. Materiał częściowo uszkodzony mechanicznie" - dlaczego ? i co to dla mnie oznacza ? Co może dziać się dalej ?Dziękuję . Z poważaniem- Marina

Lek. Marta Gryszkiewicz

W badaniu histopatologicznym patomorfolog nie znalazł komórek i cech świadczących o patologii. To dobra wiadomość, bo oznacza, że polip jamy macicy nie był procesem rozrostowym. Podczas zabiegu, kiedy zabezpiecza się fragmenty organu do badania mogą one ulec mechanicznemu uszkodzeniu. Wtedy dany preparat nie może zostać poddany pełnej ocenie histopatologicznej, gdyż jest ona utrudniona (poprzez np. rozkawałkowanie preparatu).
Z wynikiem badania powinna się Pani zgłosić do swojego lekarza ginekologa.
Z zamieszczonych powyżej informacji można wnioskować, że dodatkowe leczenie nie będzie potrzebne.

Nie bardzo moge zgodzic sie z poprzednią odpowiedzią . Owszem badanie jest prawidłowe , nie ma zagrożenia rakiem. Ale leczenie może być konieczne w zależności od objawów klinicznych,. Jesli miesiączki są obfite lub nieregularne należy je leczyć ale o tym decyduje Pani ginekolog który będzie wiedział co dalej robić. Dlatego konieczna jest wizyta kontrolna z wynikiem HP u swojego ginekologa