Witamy serdecznie,
przyczyną może być nadal obecność zmian w macicy, takich jak mięśniaki, resztki polipów lub nadmierne przerosty błony śluzowej, ale także endometrioza, która nie jest leczona samym progestagenem.
Najważniejsze teraz jest ponowna konsultacja ginekologiczna, najlepiej z USG dopochwowym w celu oceny grubości endometrium i wykluczenia innych zmian, oraz omówienie zmiany schematu hormonalnego lub włączenia dodatkowego leczenia (np. leki przeciwbólowe, terapia hormonalna kombinowana, w niektórych przypadkach terapia chirurgiczna).
Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:
https://portal.abczdrowie.pl/problemy-z-miesiaczka
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Szanowna Pani,
Mimo stosowania tabletek z desogestrelem oraz przebytej histeroskopii wciąż doświadcza Pani nasilonych dolegliwości bólowych i obfitych krwawień miesiączkowych. Może to mieć różne przyczyny – między innymi:
organizm nie reaguje wystarczająco dobrze na zastosowaną terapię hormonalną,
istnieją inne schorzenia ginekologiczne, takie jak adenomioza, mięśniaki macicy czy endometrioza, które mogą powodować silne bóle i krwawienia,
czasem konieczne jest rozważenie zmiany rodzaju antykoncepcji lub włączenia dodatkowego leczenia przeciwbólowego bądź hormonalnego.
W takiej sytuacji kluczowa jest dalsza diagnostyka i kontrola u ginekologa prowadzącego. Warto wykonać dodatkowe badania obrazowe (np. USG transwaginalne), ocenić poziomy hormonów oraz rozważyć inne metody leczenia.
Zachęcam, aby zgłosiła się Pani ponownie do swojego lekarza ginekologa i szczegółowo omówiła utrzymujące się objawy – pozwoli to dobrać skuteczniejszą formę terapii i wykluczyć inne możliwe przyczyny.
Z wyrazami szacunku,
Położna
Martyna Dudzińska
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak zatrzymać silne krwawienia miesiączkowe ze skrzepami? – odpowiada Aleksander Ropielewski
- Obfite krwawienia i silny ból podczas menstruacji – odpowiada Aleksander Ropielewski
- Jaka jest przyczyna obfitych miesiączek? – odpowiada Lek. Anna Syrkiewicz
- Dlaczego mam to obfite krwawienie? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dlaczego mam takie krwawienia z dróg rodnych w wieku 23 lat? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co robić z silnymi bólami miesiączkowymi? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Silne bóle miesiączkowe oraz spore krwawienie – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Co oznacza takie krwawienie miesiączkowe u 23-latki? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy wkładka Jaydess pomoże przy bólach miesiączkowych? – odpowiada Dr n. med. Bogdan Ostrowski
- Czy mam bóle jajników? – odpowiada Redakcja abcZdrowie