Zabieg okulistyczny za granicą

Szanowna Pani Doktor, Szanowny Panie Doktorze, chciałbym zapytać, w jaki sposób będzie możliwe leczenie pacjentów za granicą w ramach obowiązującej od 25. października br. Dyrektywy "Pacjenci bez granic"? Interesuje mnie skorzystanie z możliwie najwcześniejszego terminu zabiegu okulistycznego w zakresie zaćmy przeprowadzonego w ośrodku zagranicznym Bardzo dziękuję za odpowiedź. Łączę pozdrowienia, Zbigniew

Witam Pana.
Oznacza to, że polski pacjent nie będzie musiał prosić Prezesa NFZ o zgodę na leczenie za granicą, (o ile nie będzie się ono wiązało z pobytem w szpitalu), będzie mógł pojechać do lekarza za granicą, zapłacić, wziąć rachunek i zwrócić się do Prezesa NFZ o zwrot kosztów leczenia w kwocie, jaką NFZ płaci za dane świadczenie polskim placówkom. Niewiele zmieni to w losie polskich pacjentów. Mało kto wyjedzie za granicę, poniesie koszty podróży, pobytu, leczenia, po to żeby potem odzyskać od NFZ niewielką dopłatę. Np. jeżeli zabieg usunięcia zaćmy w Polsce jest skalkulowane na poziomie 800-900 Euro to np. w dowolnym ośrodku w Niemczech za taki zabieg należy zapłacić ok. 4000 Euro - czyli Pan jako pacjent musi dopłacić 3100-3200 Euro.Jeżeli chodzi o terminy takiego zabiegu odpłatnie za granicą zależą od ośrodka. Pozdrawiam.