Zmniejszenie żołądka

Witam, mam takie pytanie do was: gdzie można się zgłosić, aby zakwalifikować się do zmniejszenia żołądka refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia? Mam 25 lat i moje BMI to 44,98. Moja waga bardzo mi przeszkadza, ponieważ mam coraz większe problemy z chodzeniem i bólami pleców, co znacznie utrudnia mi życie. Moja nadwaga jest na tyle znacząca, że powoli zaczynają być przeciążone różne narządy wewnętrzne, serce już powoli nie daje rady, wątroba też już ledwo zipie. Jak w ogóle wygląda ten zabieg zmniejszania żołądka, czy jest to bolesne? Czy rzeczywiście nie chce się potem jeść, albo chociaż znacząco się zmniejsza apetyt? Jaka jest cena takiego zabiegu zmniejszania żołądka gdybym chciała to zrobić prywatnie, nie kwalifikując się na NFZ? Bardzo proszę o odpowiedź, z góry dziękuję. Magdalena.

Można w tej sprawie skonsultować się z ośrodkiem, w którym pracuje czyli Szpitalem Wielospecjalistycznym w Jaworznie - Oddział Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej (http://www.szpital.jaw.pl/), najlepiej z dr. Mariuszem Łobejko. Ośrodek 50 km od Krakowa zajmuje się chirurgią bariatryczną metodami laparoskopowymi.

Lek. Tomasz Stawski

Szanowna Pani,
Zabiegi bariatryczne (przy BMI ok. 45) do zabiegi stricte chirurgiczne. Wykonuje je w Krakowie II Klinika Chirurgii CMUJ. Stosuje dwie metody laparoskopowe: rękawowa resekcja żołądka oraz zespolenia omijające. Zabieg sa w pełni refundowane przez NFZ.
Pozdrawiam, dr n.med.Wojciech Kawiorski specjalista chirurg