Zabiegi rehabilitacyjne przy chorobie zwyrodnieniowej

Witam, Byłbym wdzięczny gdyby ktoś podpowiedział mi jak skutecznie "walczyć" ze zwyrodnieniami w stawach kręgosłupa i biodrach. Najgorzej jest zimą , kiedy sporo przebywam w domu i mało się ruszam. Rozumiem że ruch to podstawa, ale chciałbym też dowiedzieć się o zabiegi rehabilitacyjne, które z nich pomogłyby najbardziej?Czy masaże byłyby pomocne? Czy terapia farmakologiczna wchodzi również w grę? Proszę o pomocną podpowiedź odpowiedniego lekarza specjalisty Z góry dziękuje za pomoc ;)

Renata GrzechociĹska

Leczenie farmakologiczne polega jedynie ma łagodzeniu bólu poprzez stosowanie środków przeciwbólowych. Należy skonsultować wyniki badań oraz stan kliniczny u lekarza rehabilitacji, który dobierze odpowiednie zabiegi. Należy również wykluczyć konieczność leczenia operacyjnego u neurochirurga.

Lek. Katarzyna Szymczak

Najlepiej byłoby się skonsultowac z lekarzem rehabilitantem, który po zbadaniu Pana i zapoznaniu się z historią choroby naleci odpowiednie zebiegi, masaże jak najbardziej moga być pomocne, dodatkwo ćwiczenia czynne i ibierne, laser. Należałoby wzmocnić mięśnie przykręgosłupowe.
Pozdrawiam