Zapytaj lekarza

7 4 2 , 4 6 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Zaburzenia pracy tarczycy

Witam Mam zaburzenia pracy tarczycy. Raz nadczynność, raz niedoczynność. Lekarz powiedział że moja tarczyca zwariowała. Robiłam dzisiaj wyniki: TSH 2,9 ft4 11. Czy takie wyniki są wskazaniem do leczenia farmakologicznego? Może te zaburzenia wynikają z innych przyczyn poza tarczycowych? proszę o radę
KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu

Hormony a zachowanie

Dzień dobry,

Niestety nie napisała Pani, czy wyniki są obecnie efektem przyjmowania jakichś leków na tarczycę. Jakie są objawy? Warto oznaczyć przeciwciała antyTPO i aTG, ew. TrAB,jeśli nadczynność tarczycy była somoistna, a nie była wynikiem nadmiaru hormonów spowodowanego przyjmowaniem zbyt dużej dawki L-tyroksyny. Jeśli planuje Pani ciążę, to TSH należy obniżyć < 2,5, a więc konieczne jest leczenie. Proszę udać się do endokrynologa, który po wysłuchaniu Pani historii choroby i dokładnym zbadaniu Pani podejmie decyzję co do dalszego postępowania. Warto również wykonać usg tarczycy.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz

Specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog i endokrynolog. Autor oraz współautor ponad 140 artykułów i doniesień zjazdowych. Laureat plebiscytu Lekarz Roku 2016 Dziennika Wschodniego. Członek Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Diabetologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.
0

Zgadzam się USG tarczycy powinno być obowiązkowym badaniem. Tarczyca czasami lubi wariować z niedoczynności przechodzi w nadczynność, dobór dawki hormonów czasami trwa jakiś czas. Warto też zadbać o swoją dietę, regularność posiłków (4 co 4 godz), niski IG. Jeśli nie zadba się o swoja dietę i doprowadza do wahania poziomu cukru we krwi to nie pomaga Pani swojej tarczycy. Insulina i glukagon to hormony, jedne zaburzone czyli tarczycy wystarczą.

Dietetyk z pasją. Prowadzi gabinet dietetyczny w Krakowie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy