Zapytaj lekarza

7 4 2 , 1 4 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Zaburzenia rytmu serca i zaburzenia lękowe

Witam, dwa miesiące temu dowiedziałam się, że mam zaburzenia rytmu serca- częstoskurcz komorowy 27 tys dodatkowych pobudzeń.Poza tym serce zdrowe. Dodam, że od 7 lat zmagam się z problemami psychologicznymi.Odczuwam silny lęk, duszności, zawroty.Internista dał mi skierowanie do szpitala.Zrobili mi ablację, niestety bez efektu.Teraz mam mięć krioablację. Boję się, że to również nie pomoże.Moje pytanie Czy taki silny stres mógł ją wywołać i na ile jest grożna ? Bardzo się boję... ;(
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu

Jak ustrzec się przed chorobą niedokrwienną serca?

Choroba niedokrwienna serca może doprowadzać do bolesnej dusznicy oraz zawału mięśnia sercowego. Wraz ze swoimi podtypami, stanowi jedną z najczęstszych przyczyn śmierci w krajach zachodnich. O tym, jak ustrzec się przed wystąpieniem tego schorzenia, opowiada prof. Tomasz Pasierski, kardiolog.

Witam serdecznie,

prawdopodobnie Pana objawy somatyczne są silnie powiązane z problemami psychologicznymi, które Pan opisuje.
Bardzo często jeśli badania nie wskazują na żadną konkretną chorobę, jej podłoże leży w psychice.
Nie ma konkretnych chorób somatycznych, które wywoływałyby objawy psychologiczne jakie Pan opisuje - lęk, duszności, zawroty. Są to bardzo indywidualne kwestie i róznie objawiają się u pacjentów.
Jeśli dalsze badania nie wykażą żadnej konkretnej choroby somatycznej, sugerowałabym szukać pomocy psychoterapeuty.
Prawdopodobnie działa także u Pana mechanizm błędnego koła. Stresuje się Pan ---> pojawiają się zaburzenia rytmu serca ---> w reakcji na to pojawia się stres itd.. Jeśli od 7 lat obserwuje Pan u siebie problemy psychologiczne, być może Pana organizm nie jest w stanie funkcjonowac dłużej w takim napięciu, czego konsekwencją moga być zaburzenia rytmu serca.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia,
Katarzyna Włoch
------------------------
Zapraszam na
http://charakterownia.pl/

0

Dzień dobry,

siedem lat problemów na każdego człowieka może negatywnie wpłynąć. Proszę nie lekceważyć medycznych podstaw objawów, kontrola i dalsze badania u lekarzy są konieczne. Ważne jednak jest aby zadbała pani także o swoją sferę psychiczną, duchową. Przewlekłe objawy somatyczne to często jest interakcja zarówno pewnej podatności naszego ciała, jak i czynnika psychicznego. Dlatego gorąco zalecam podjęcie psychoterapii i ewentualną konsultację z psychiatrą.

Pozdrawiam
- Bartosz Piasecki
www.poznacsiebie.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy