Zapytaj lekarza

7 4 2 , 9 9 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Zakażenie boreliozą po ugryzieniu kleszcza

Witam serdecznie :) moje pytanie brzmi następująco. tydzień temu zostałam ukąszona przez kleszcza. został on usunięty w całości. pęseta po kleszczu którą był usunięty nie została zdezynfekowana. czy jest możliwość przeniesienia kręta ( zakładając że kleszcz był zarażony nim) na inną osobę ? np. rodzica który dotknął uszkodzoną skórę tą pęsetą po czasie 1 dnia? a ja nie mam rumienia mimo to poddaje się profilaktycznemu leczeniu antybiotykiem.
KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu

#dziejesienazywo: Czym jest wirus HIV i jaka jest skala jego występowania

Charlie Sheen oficjalnie przyznał, że jest nosicielem wirusa HIV, co ukrywał przez wiele lat. Jak wyglądają statystyki zachorowalności w Polsce i na świecie? Czym jest wirus HIV? Kto znajduje się w grupie ryzyka i w jaki sposób sprawdzić, czy jesteśmy jego nosicielami. Czy każda osoba zakażona wirusem HIV zachoruje na AIDS? Na te i inne pytania odpowiada gość Pauliny Smaszcz-Kurzajewskiej - immunolog dr Paweł Grzesiowski.

Nie. W ten sposób to nie możliwe. Proszę sobie po ponad 4 tyg zrobić western blot igm lub LTT borelia.

Specjalista chorób wewnętrznych. Członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Boreliozy i Chorób Odkleszczowych (ILADS). Specjalizuje się głównie w leczeniu przewlekłych infekcji oraz chorób odkleszczowych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy