Zakażenie HPV przez ślinę

Czy można zarazić się hpv przez ślinę? Witam, moja koleżanka ma stwierdzone zarażenie wirusem hpv wysoce onkogennym w obrębie szyki macicy. Przeszła nawet zabieg dotyczący wycięcia pewnego jej obszaru. Kilka dni temu przez pomyłkę napiłam się z jej szklanki. Czy mogłam się zarazić? Proszę o odpowiedź gdyż żyję w ciągłym strachu, a w internecie nie mogę znaleźć precyzyjnej odpowiedzi.

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
W opisanej sytuacji nie ma ryzyka zarażenia. Nie powinna mieć Pani zatem powodu do niepokoju.