Zaleganie moczu w pęcherzu i problemy z załatwianiem się
Mam 72 lata, do urologów chodzę od 58 roku życia, skarżąc się na postępujące, typowe w tym wieku, męskie dolegliwości związane z oddawaniem moczu: Wiek 58-60 1: cienki strumień, Wiek 61-65 nadal 1, poza tym 2: wzrost wysiłku, nieznaczna bolesność, Wiek 66-68 wzrost 1 i 2, okresowo 3: bolesne wydalanie kropelkowe, Wiek 69 (lato 2008) 4: zatrzymanie wypływu moczu, założenie cewnika (na ostrym dyżurze), po usunięciu cewnika wypływ moczu przez kilka miesięcy prawie normalny. Nauczyłem się „strzyknięć” moczem przy użyciu mięśnia (nie znam anatomii, chyba to ten mięsień, który podczas rozładowania dokonuje wytrysku nasienia). Wiek 70-72 stopniowy nawrót objawów 1, 2, 3, dodatkowo 4: trudności, często niemożność powstrzymywania moczu.
HISTORYCZNE WYNIKI ANALIZ NORMA: 19.I.2000 27.V. 27.VII. 07.XII. 03.II.2011 13.X.2011 SÓD 135-145 140 137 141 141 141 144 POTAS 3,5-5,0 4,2 3,8 4,3 4,0 3,2 4,3 MAGNEZ 1,7-2,4 2,3 2,0 2,4 CHOLEST.140-200 170 LIPAZA 13-60 66 683 64 44 32 47,0 AMYLAZA 22-80 121 387 154 121 121 137 TSH 3 0,4-4,2 0,73 0,76 PSA 0,0-4,0 0,29 0,25 0,23 DOLEGLIWOŚCI Dolegliwość Od Uwagi Akcja choroba niedokrwienna serca 30 lat Obecna wyd. wysiłk.50% lub mniej. Angioplastyki,stenty. stan po ostrym zapaleniu trzustki 2010: maj - stan ostry, Czerw/lipiec - szpital. Opieka poradni. rzekome powiększ.prostaty 14 lat 2008: cewnik 2 tyg. Cardura,OmnicOcas, Penester
PRZYJMOWANE LEKI (bez witamin itp) ROK 2000 2000 2000 2004 2007 2008 2009 2010 m-c VII IX XII V XII VII VIII III uwagi stent stent defibrylacja stent TERTENSIF SR 100 100 100 100 100 100 PRENESSA 4 100 100 ½00 ½00 ½00 ACARD 75 mg 001 001 001 001 001 001 001 SIMVACARD 001 001 00½ 00½ CARDURA 4 00½ 00½ ½0½ 001 001 001 001 001 OMNIC OCAS 001 001 001 001 PENESTER 5 100 100 ROVATINEX 101 101
WYNIKI BADAŃ USG Uwaga: badania pierwsze trzy oraz badanie piąte – wykonał i opisał lekarz urolog, badanie czwarte (USG całej jamy brzusznej) wykonał lekarz radiodiagnosta dla lekarza gastroenterologa. Wiek 67 Obie nerki wielkość prawidłowa, UKM bez poszerzeń, Nerka Prawa zm.pozapalne, złóg 3mm, Nerka Lewa bez złogów, Pęcherz gładkie zarysy ścian, Wpuklenie prostaty na 7mm po mikcji zaleganie moczu ok.60 ml, Prostata 49 x 44 mm, drobne zwapnienia. Wiek 68 Obie nerki wielkość prawidłowa, UKM bez poszerzeń, Nerka Prawa UKM bez złogów, torbiel śr.11mm, Nerka Lewa złóg śr.3mm, torbiel śr.8,8 mm, Pęcherz gładkie zarysy ścian, Wpuklenie prostaty na 7mm po mikcji zaleganie moczu ok.100 ml, Prostata 49 x 43 mm, echogeniczność jednorodna, zarysy torebki gładkie. Wiek 70 Obie nerki wielkość prawidłowa, warstwa korowa prawidł.szer. Nerka Prawa UKM bez poszerzeń, torbiel śr.15mm, Nerka Lewa nieznaczne poszerzenie UKM, w kielichach mikrozłogi, torbiel śr. 8 mm, Pęcherz gładkie zarysy ścian, Wpuklenie prostaty na 8,3 mm po mikcji zaleganie moczu ok.150 ml, Prostata 53 x 40 mm, echogeniczność jednorodna, zarysy torebki gładkie. Obok torbiel 35 x 27 mm. Wiek 72 Obie nerki typowo położone, bez cech zastoju i kamicy, Nerka Prawa 98x52 mm, Nerka Lewa 105x54 mm, torbiel zewnątrzkorowa 17x13 mm, kilka torbieli, rdzeniowych do różnicowania z poszerzeniem kielichów dystalnych szer. do 11, mm Pęcherz w części dolnej z obecnością przegród wewnętrznych, dzielących, jego światło na 3-4 niecałkowite komory wielkości od 16 do 63 mm, obraz usg do różnicowania między zmianami pozapalnymi a uchyłkami. Ściana pęcherza odcinkowo miernie pogrubiała. Bez patologicznych ech wewn. Wiek 72 (29-11-2011) Obie nerki bez cech zastoju i kamicy. Zaleganie moczu po mikcji – 650 ml, Prostata TRUS o wym. 45x37x31mm o objętości 20,5 cm3. B
adanie uroflometryczne: Objętość całkowita 298 ml , Strumień max. 8 ml/s, Strumień średni 6 ml/s, Czas mikcji 53 s, Czas narastania strumienia 17 s, Przyspieszenie 0 ml/s2, Wskaźnik uroflometryczny 0.46 1/sek. Z badania 29-11-2011 wynika, że objętość pęcherza wynosi 650+298 ≈ 950 ml i to wydaje się problemem największym. Ponadto normalne wymiary prostaty (objętość ca 20 cm3) oraz niezły stan nerek chyba sugerują odstawienie niektórych leków z zestawu Cardura, Omnic Ocas, Penester, Rowatinex. Ostatnie 8 tygodni przyjmuję (przepisane przez seksuolożkę) dwa razy w tygodniu po 1/2 tabletki cialis. Prócz efektów przewidywalnych (łatwiejszy i twardszy wzwód członka) - niespodziewane wyraźnie mniejsze dolegliwości ze strony pęcherza: bezbolesne oddawanie moczu, większe porcje (150-250ml, raz nawet 300ml). Powstrzymywanie (słabe) na razie bez zmian. Jakie powinienem kroki przedsięwziąć?

MĘŻCZYZNA, 72 LAT ponad rok temu
Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki
Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.
Witam!
Zaleganie moczu w pęcherzu jest typowym następstwem przerostu gruczołu krokowego. W Pana sytuacji są dwie możliwości postępowania: kontynuowanie obecnej farmakoterapii albo rozważenie inwazyjnego leczenia przerostu prostaty. Wszystko zależy od Pana preferencji oraz decyzji urologa. Leczenie zabiegowe może przynieść trwałą ulgę jednocześnie niesie ryzyko obniżenia sprawności seksualnej, która może być z kolei podniesiona poprzez stosowanie odpowiednich leków (np. Cialis, który Pan stosuje). Proponuję skonsultować problem bezpośrednio z urologiem, który Pana prowadzi. W tej chwili nic więcej powiedzieć nie mogę. Pozdrawiam serdecznie!