Zanik kory mózgowej i zwapnienia - czy to poważne?
Miałam tomografię komputerową głowy. Badanie wykazało zanik kory mózgowej i zwapnienie kości. Mogłabym prosić o wyjaśnienie, bo nie mam pojęcia, co to znaczy, a słyszałam, że to jest coś poważnego, a lekarz nic praktycznie mi nie powiedział.

KOBIETA ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Do pełnej interpretacji wyniku tomografii komputerowej głowy warto znać powód jej wykonywania, mieć dokładny jej opis wraz z kliszą lub płytą CD. Bez tych danych interpretacja wyniku ma ograniczoną wartość. Zanik kory mózgowej zwykle pojawia się wraz z upływem lat. Zapewne chodziło Pani o zwapnienie w mózgu. Może ono występować z bardzo wielu przyczyn. Często pojawia się ono wraz z wiekiem i nie wiąże się wówczas z niczym niepokojącym. Zwapnienia w mózgu mogą też występować w przypadku zaburzeń przytarczyc, niektórych zakażeń (jak toksoplazmoza), a także w przypadku niektórych bardzo rzadkich chorób neurologicznych występujących rodzinnie.