Zapalenie błony śluzowej żołądka w gastroskopii

Witam! Miałam w ostatnim czasie robioną gastroskopię, z powodu nadmiernego odbijania oraz czkawki. Wynik: Przełyk i wpust bez zmian. Błona śluzowa żołądka nierównomiernie zaczerwieniona zapalnie. Zaleganie treści hipersekrecyjnej na czczo. Odźwiernik i XII bez zmian. Test uerazowy negatywny. Martwi mnie, że nie pobrano wycinków do badania histopatologicznego. Boję się, że to coś poważnego, np. rak żołądka. Bardzo proszę o pomoc w interpretacji wyników. Ewa

Lek. Jakub Krawczyk

Witam serdecznie! Na podstawie powyższego opisu nie należy wyciągać wniosków o raku żołądka. Wynik badania stwierdza u Pani zapalenie błony śluzowej żołądka. Pragnę uspokoić Panią, że w nie we wszystkich badaniach endoskopowych konieczne jest pobieranie wielu wycinków. Robi się to zwłaszcza wtedy, kiedy nie znamy charakteru zmian obrazowych, np. polipów i muszą być one poddane badaniu histopatologicznemu. W tym przypadku diagnoza jest jasna - zapalenie żołądka. Jest to bardzo częsta choroba, która może być spowodowana różnymi czynnikami. Najważniejsze to infekcja Helicobacter pylori (w Polsce ok. 90% przypadków), alkohol, cofanie się żółci do żołądka, czasami również zapalna choroba autoimmunologiczna, czyli skierowana przeciwko gospodarzowi. Drugą najważniejszą przyczyną tej choroby jest nadmierne stosowanie leków, zwłaszcza z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych czyli popularnych środków przeciwbólowych bez recepty zawierających ibuprofen czy aspiryny. Zapalenie żołądka charakteryzuje się często brakiem korelacji między zmianami w gastroskopii a objawami klinicznymi. Mamy do czynienia zarówno z nasilonymi objawami dyspeptycznymi (odbijanie, wzdęcia, czkawka) bez zmian lub z małymi zmianami w obrazie endoskopowym, lub odwrotnie. Objawy mogą być nieobecne przy bardziej zaawansowanej chorobie. W Pani przypadku wykonano test ureazowy na obecność Helicobacter pylorii, który wyszedł negatywnie, a więc przyczyna choroby najprawdopodobniej jest inna. W takim przypadku proszę skonsultować się z lekarzem prowadzącym i zapytać o odpowiednie dla Pani leczenie, zależnie od przyczyny. Ustalenie konkretnych leków jest możliwe tylko po bezpośredniej rozmowie i zbadaniu pacjenta. Przed planowaną wizytą może Pani wykonać badanie morfologii krwi (w zapaleniu żołądka czasem może wystąpić anemia) lub poprosić lekarza o skierowanie na to badanie. Nawet po ustąpieniu objawów, należy co 2-3 lata kontrolować przebieg choroby.