Zapalenie oskrzeli jest winne powikłań w płucach?

Córka miała w grudniu zapalenie oskrzeli, kilka dni temu miała wykonane rtg płuc opis " w okolicy przywnekowej prawej w dolnym polu płucnym prawym widoczne są pasmowate zagęszczenia oraz w całej okolicy przywnękowej pojedyncze drobnoplamkowe zagęszczenia". Proszę mi powiedzieć czy to następstwo zapalenia oskrzeli? I proszę powiedzieć jakie powinnam zrobić badania. Z góry bardzo dziękuje.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Brak możliwości wglądu w oryginał opisu a przede wszystkim wykonany radiogram klatki piersiowej uniemożliwia właściwą interpretację. Zagęszczenia mogą mieć charakter zmian utrwalonych po przebyciu stanu zapalnego-jeśli nie występowały przed grudniową chorobą, mogą być jej wynikiem.
Mogą również być zmianami świeżymi-to zwykle można stwierdzić oglądając zdjęcie a radiolog zwykle pisze jaki charakter zmian sugeruje -jeśli córka ma objawy choroby. Konieczna wizyta u lekarza rodzinnego, który będzie miał możliwość rozmowy, badania oraz porównania obecnego obrazu z występującymi w przeszłości.
Pozdrawiam