Zapalenie w zatoce nosowo-szczękowej a konieczność TK

Witam,w październiku 2014 przeszłam 2-etapową operację skoliozy.Od tego czasu miałam wykonanych ok 18 zdjęć rtg,w tym kręgosłupa,płuc,jamy brzusznej.Ostatnio ortodonta zauważył na rtg zębów polip/zapalenie w zatoce nosowo szczękowej.Udałam się do laryngologa, od razu zostałam skierowana na tk.Moje pytanie jest takie czy to badanie jest konieczne do wykrycia zmian,czy nie można go zastąpić jakimś innym?Obawiam się kolejnej dawki promieniowania, nie wiem czy to dla mnie jest bezpieczne.

Niektóre ośrodki wykonują rezonans magnetyczny zatok - proszę porozmawiać o tym z laryngologiem. Badanie MR nie wykorzystuje promieniowania jonizującego.