Zaparcia a tabletki antykoncepcyjne. Jak to jest?

Witam! Stosuję aktualnie dietę białkową i w związku z tym cierpię na zaparcia. Zawsze stosowałam tabletki z rzewienia, ale teraz nie wiem czy mogę ich użyć skoro ich działanie jest po 8 godzinach. Może przed wypróżnieniem działają jakoś niekorzystnie na połkniętą tabletkę? Czy jest jakiś sposób na zaparcie, które nie będzie kolidowało z połknięta tabletką? I jeszcze jedno pytanie. Biorę pierwsze w życiu tabletki (dokładnie 10. tabletka) antykoncepcyjne, słyszałam, że dopiero po miesiącu bądź dwóch będę w pełni zabezpieczona (przez to, że pierwsze w życiu hormony) a do tego czasu mam stosować równocześnie inna metodę, czy to prawda? I w dodatku ciągle plamię, więc czy działanie jest dodatkowo osłabione? Pozdrawiam!

Redakcja abcZdrowie

Nie napisała Pani z jakiego powodu stosuje dietę białkową i na czym ona dokładnie polega. Profilaktyka zaparć obejmuje właściwe nawodnienie oraz spożywanie produktów zawierających błonnik (razowe pieczywo, ciemne makarony, kasze oraz owoce i warzywa ze skórkami).
Jeśli rozpoczęła Pani pierwsze opakowanie w pierwszym dniu miesiączki i tabletki przyjmuje prawidłowo to nie ma potrzeby stosowania dodatkowych metod antykoncepcyjnych. Plamienie nie świadczy o nieskuteczności stosowanych tabletek antykoncepcyjnych.