Zapytanie - czy to depresja?

Witam. Pytanie dotyczy mojej mamy (73 lata). W ostatnim czasie przeszła poważną operację, w wyniku której wykryto u niej nowotwór złośliwy, ponadto stwierdzono niedosłuch. Rozpoczęła chemioterapię - bardzo źle ją znosi i najprawdopodobniej leczenie zostanie wstrzymane. Ostatnio zrobiła się bardzo lękliwa, nie może spać w nocy. Nocą, jak leży w łóżku, ma wrażenie, że ściany się poruszają, słyszy szumy, widzi jakieś postaci. Dodam, że cały czas mama była osobą bardzo aktywną mimo swojego wieku. Czy to może być depresja? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Witam,

Lęk, bezsenność i apatia, które pojawiły się w związku z ciężką, długotrwałą chorobą mogłyby wskazywać na zaburzenie z kręgu depresyjnych. Zastanawiające dla mnie jest natomiast to "zwidywanie postaci, szumy i wrażenie, że ściany się poruszają". Tego typu objawy sugerowałyby rozpoznanie zupełnie innego rodzaju. Pewne jest dla mnie to, że Pani mama wymaga natychmiastowej wizyty u lekarza psychiatry. Konieczne jest zebranie dokładnego wywiadu chorobowego, dlatego dobrze byłoby, gdyby na wizytę poszła Pani z mamą, po to by zweryfikować podawane przez nią objawy. Proszę namówić mamę na jak najszybszą wizytę, bo pomoc psychiatry jest w  tym przypadku niezbędna.

Pozdrawiam serdecznie