Podejrzenie depresji u matki

Mam 21 lat i nie wiem co mam robić. Wydaje mi się, że moja mama ma depresję. Cały czas siedzi w jednym miejscu, nie odzywa się do nikogo, nie uśmiecha się, mówi że nie jest nikomu potrzebna, nic ją nie cieszy. wstaje rano do pracy, jak przychodzi gotuje obiad a później tak siada przed telewizorem i siedzi. Od ok 2 lat zauważyłam,że między moimi rodzicami jest coś nie tak, wygląda na to że już się nie kochają. Nie odzywają się do siebie, cały czas milczą.

Proponuję udać się na konsultację do psychiatry. Specjalista po dokładnym przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego będzie mógł postawić diagnozę i dobrać odpowiednie postępowanie. Oceni też nasilenie objawów i zdecyduje, jeśli będzie taka potrzeba, o zastosowaniu farmakoterapii, psychoterapii lub obu metod łącznie.

Skłonienie mamy do konsultacji psychiatrycznej może być bardzo trudne. Można na początek namówić na konsultację psychologiczną.
Proszę jednak pamiętać, że depresja jest chorobą i jak każda inna wymaga leczenia, a psychoterapia w przypadku depresji jest metodą wspomagającą a nie podstawową metodą leczenia.
Zresztą rozsądny i odpowiedzialny psychoterapeuta w przypadku podejrzenia depresji sam skieruje pacjenta do psychiatry.

Dzień dobry,

Proszę spróbować nakłonić mamę na wizytę u lekarza psychiatry lub psychoterapeuty - np.: w Poradni Zdrowia Psychicznego, prywatnie.
Być może są inni dorośli w mamy otoczeniu, którzy są w stanie namówić ją na taką wizytę (rodzeństwo, przyjaciele) ?