Depresja związana z byciem w ciąży

Moja córka jest mężatką ma 36 lat i dobrą sytuację materialną. Psychicznie bardzo źle znosi ciążę - 6 miesiąc - (od początku nie akceptuje zmian i powiększającego się brzucha, ukrywa się przed światem zewnętrznym, nie chce wychodzić z domu i z nikim rozmawiać, nawet z bliskimi) często płacze i odnoszę wrażenie że jest w depresji. Nie rozumiem dlaczego tak reaguje. Proszę o poradę.
KOBIETA, 60 LAT ponad rok temu

Witam,
zwykle o ciąży myślimy, jako o pozytywnym okresie oczekiwania na dziecko. Warto jednak wiedzieć, ze zmiany jakie pojawiają się w tym czasie mogą wiązać się z trudnościami, obawami. Z tego względu również w tym okresie możemy mówić o pojawieniu się objawów świadczących o depresji. Niemniej aby postawić taką diagnozę ważny jest osobisty kontakt ze specjalistą. Dobrze byłoby gdyby Pani córka udała się na konsultację z lekarzem psychiatrą. Lekarz po zebraniu dokładnego wywiadu będzie w stanie postawić diagnozę i zasugerować właściwe oddziaływania.
Pozdrawiam
Agnieszka Nowogrodzka
http://poznacsiebie.pl

0

Dzień dobry!

Córka powinna osobiście skonsultować się z psychologiem i rozważyć podjęcie psychoterapii. Pomoc znajdzie np. w Poradni Zdrowia Psychicznego.

Pozdrawiam!

0

Witam, może Pani spróbować namówić córkę na wizytę u psychologa,który pomoże jej przejść ten nietypowy czas, ustabilizuje nastrój (w razie konieczności wdrożenia leków skieruje do lekarza psychiatry), pomoże zrozumieć zachowania i odnaleźć się w tej nowej sytuacji. Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Depresja związana z pracą

mam depresjie związaną z pracą nie mam siły tam iść boli mnie brzuch jak tylko o niej pomysle został mi miesiąc do końca umowy co robić
MĘŻCZYZNA, 29 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy to depresja związana z porodem?

Witam, jestem 9 miesięcy po porodzie i zastanawiam się nad moim zachowaniem czasami nie wiem co się ze mną dzieje. Od kilku miesięcy może 5 jestem strasznie nerwowa dosłownie na wszystkich i o wszystko co tylko jest związane z dzieckiem (ale nie na samo dzieciątko). Czasami nawet się nie poznaje, najbardziej cierpi na tym mój mąż bo ciągle o coś obrywa, nie wiem jak sobie z tym poradzić, mało rzeczy mnie cieszy najchętniej siedziała bym z dzieckiem w domu i nigdzie nie wychodziła. Na dodatek 2 miesiące temu musiałam wrócić do pracy i kompletnie sobie z tym nie radzę. Pomimo, że dzieciątko zostaje pod opieką babci to ja przez pierwsze 2 dni pracy mam ściśnięte gardło i biegunka (i tak co tydzień, później się przyzwyczajam). Czy to jest zwykłe przewrażliwienie?

KOBIETA ponad rok temu

Witam Panią serdecznie,

Znalazła się Pani w nowej dla siebie sytuacji, która może wywoływać pewne obawy a także być przyczyną opisywanych przez Panią problemów. Z opisu nie wynika jednak jednoznacznie, że cierpi Pani na depresję poporodową (łączy się ona na ogół z odrzuceniem dziecka, z niechęcią do Niego), nazwałabym to raczej reakcją adaptacyjną.

Bardzo ważne jest by w pierwszych miesiącach życia dziecka być przy nim, rozumie to każda matka i dąży do tego by jak najdłużej zostać przy dziecku. Niestety realia są nieco inne i okres 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (+opcjonalnie 6 dodatkowych tygodni) to niewiele czasu na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji. Obudził się w Pani instynkt macierzyński, nie chce Pani opuszczać dziecka, a jednocześnie zdaje Pani sobie sprawę z tego, że jest to nieuniknione. Te przeciwstawne uczucia budzą stres a co za tym idzie także określone reakcje organizmu. Ponadto pojawienie się tak silnego napięcia emocjonalnego może także wpływać na relacje z mężem, co z kolei skutkuje kłótnią. Ważne jest by nauczyła się Pani rozładowywać ten stres w inny sposób, z tej przyczyny proponuję Pani stosowanie różnego rodzaju ćwiczeń relaksacyjnych. Szereg przykładów takich ćwiczeń znajdzie Pani zarówno w internecie jak i w książkowych poradnikach dotyczących walki ze stresem.

Proszę się nie obawiać, dolegliwości, jakie Panią dotknęły są dość powszechne u młodych mam, ważne jest by umiejętnie sobie z nimi radzić. Dlatego też proponuję Pani wizytę u psychologa, taka bezpośrednia rozmowa, pomoże się Pani uspokoić i wyciszyć oraz zaakceptować zaistniałą sytuację. Jestem przekonana, że jeśli uda się Pani uporządkować te wszystkie silne emocje, jakie się rodzą w związku z nową sytuacją z pewnością doskonale sprawdzi się Pani zarówno w roli matki jak i żony.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty