Czym jest depresja podwójna?

Witam chciałabym zapytać co to jest depresja podwójna? i czy można chorować na dystymię i depresje podwójną jednocześnie? jak można pomóc osobą będących w tych stanach? dziękuję za odpowiedź

O tak zwanej „podwójnej depresji” mówi się w sytuacjach, gdy u osoby z dystymią dochodzi do tak dużego nasilenia objawów depresyjnych, że poza samą dystymią specjalista stawia również rozpoznanie depresji. Oznacza ona zatem nałożenie epizodu depresyjnego na istniejącą już dystymię. Taką diagnozę może postawić jedynie lekarz psychiatra lub psycholog ze specjalizacją kliniczną. Osoby z taką diagnozą zazwyczaj korzystają z farmakoterapii zleconej przez lekarza, ale skuteczność oddziaływań zwiększa połączenie leczenia farmakologicznego i psychoterapii.

Elżbieta Grabarczyk
http://ppp-salamandra.blogspot.com/

Witam. Nie słyszałem o takim rozpoznaniu. Być może chodzi o "depresją dwubiegunową", ale prawidłowa nazwa to "choroba afektywna dwubiegunowa". Proszę dopytać o nazwę i objawy specjalistę, który postawił to rozpoznanie. Pozdrawiam.

Witam,

Pojęcie depresji podwójnej nie znajduje się w oficjalnych klasyfikacjach chorób i zaburzeń. Sytuacja nałożenia epizodu depresji na istniejącą uprzednio dystymię jest nazywana „depresją podwójną”, ale nie musi to być rzeczywiste współistnienie dwóch chorób. Dystymia i depresja są bowiem istotnie ze sobą spokrewnione i można ten typ przebiegu choroby widzieć jako jeden problem zdrowotny.

Pozdrawiam
Elwira Chruściel