Zarażenie wirusem HIV przez pocałunek

Czy jest duże prawdopodobieństwo zarażenia się wirusem HIV przez pocałunek z języczkiem i sex palcami? Jeśli tak to jakie mogą być objawy i po jakim czasie?

Witam! "Pocałunek z języczkiem" oraz petting (np. stymulacja pochwy z użyciem palców) stanowią zachowanie o małym ryzyku zakażenia wirusem HIV. Jednakże nie można wykluczyć go całkowicie, z uwagi na ewentualne uszkodzenia błony śluzowej (jamy ustnej, pochwy) i skóry, które mogą stworzyć możliwość kontaktu materiału zakaźnego z wrotami zakażenia. Dlatego jeśli nosicielstwo u partnerki jest wysoce prawdopodobne lub pewne to warto zachować wzmożoną czujność i warto rozważyć wykonanie testu przesiewowego. Objawy infekcji wirusem HIV są bardzo różnorodne, zależą od czasu jaki minął od zarażenia. Pierwszymi objawami są objawy grypopodobne, które pojawiają się po 2-8 tygodniach. Występuje u większości osób zakażonych, a aczkolwiek mogą się również nie pojawić (przebieg bezobjawowy). Jeśli ma Pan uzasadnione podejrzenia odnośnie nosicielstwa u partnerki to warto rozważyć przeprowadzenie testu przesiewowego w kierunku HIV po 6 tygodniach oraz po 3 miesiącach (w przypadku wyniku negatywnego). Pozdrawiam serdecznie!