Zastój moczu w nerce w wyniku USG

Witam. Mam ponowny zastój moczu w nerce, tak wynika z USG. Dwa lata temu miałam operację zwężenia podmiedniczkowego metodą Hyness-Anderson po stronie lewej. Będąc rok temu w drugiej ciąży ponownie wykryto u mnie - zastój w tej samej nerce. Po porodzie zrobiłam kontrolne USG z którego wynika: Nerki o typowym kształcie, położeniu (NP 149x49mm, NL - 148x60mm). Echostruktura miąższu w normie. UKM-NP bez cech zastoju. Poszerzenie UKM-u NL. Przestrzeń paraaortalna - bez zmian.Jest to nawrót choroby?

Szanowna Pani,
Po operacji wodonercza (zastoju w nerce) może pozostać takie obraz do końca życia. Oczywiście stopień zastoju powinien po operacji się zmniejszyć lub co najmniej nie ulegać zwiększeniu. Ważne jest monitorowanie rozmiarów tego poszerzenia - czy się zwiększa czy nie. W przypadkach wątpliwych należy wykonać renografię izotopową dynamiczną i dać do oceny urologowi, który operował.
z poważaniem,

J.Zachwieja