Jakie jest postępowanie przy zastoju moczu w nerce?
Dziś robiąc USG lekarz wykrył nieznaczny zastój moczu w nerce (mam tylko jedną ze względu na dawne przejscia - nowotwór Wilmsa). Dokładnie opisane jest to jako "nieznacznie poszerzone UKM". Od jakiegoś roku mam ciągle nawracające zapalenie pęcherza na które antybiotyk działa tylko przez jakiś czas i znów wraca. Powinnam iść do nefrologa czy urologa? Jak leczyć taki zastój moczu? Czy po jakimś czasie grozi mi coś poważnego? Dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu
Lek. Michał Lenard
80 poziom zaufania
Sugeruję konsultację z urologiem. Zastój moczu w nerce leczy się zależnie od przyczyny. W Pani przypadku poszerzenie układu kielichowo miedniczkowego może wynikać z przeciążenia nerki (z powodu braku drugiej). Konieczna będzie z pewnością obserwacja tego stanu i regularne badania. Pozdrawiam!