Jakie jest postępowanie przy zastoju moczu w nerce?

Dziś robiąc USG lekarz wykrył nieznaczny zastój moczu w nerce (mam tylko jedną ze względu na dawne przejscia - nowotwór Wilmsa). Dokładnie opisane jest to jako "nieznacznie poszerzone UKM". Od jakiegoś roku mam ciągle nawracające zapalenie pęcherza na które antybiotyk działa tylko przez jakiś czas i znów wraca. Powinnam iść do nefrologa czy urologa? Jak leczyć taki zastój moczu? Czy po jakimś czasie grozi mi coś poważnego? Dziękuję za odpowiedź.

Lek. Michał Lenard

Sugeruję konsultację z urologiem. Zastój moczu w nerce leczy się zależnie od przyczyny. W Pani przypadku poszerzenie układu kielichowo miedniczkowego może wynikać z przeciążenia nerki (z powodu braku drugiej). Konieczna będzie z pewnością obserwacja tego stanu i regularne badania. Pozdrawiam!