Zastój w nerce u ciężarnej

Witam, jestem na początku 21. tygodnia ciąży. Trochę się martwię, bo na ostatnim USG lekarz stwierdził u mnie zastój w prawej nerce. Kazał leżeć na lewym boku i pić dużo płynów. I do kolejnej wizyty (za 2 tyg.) kazał zaobserwować czy dalej mnie boli prawy bok. Boleć mnie już przestał ale od wczoraj mam dziwne wrażenie jakby mi twardniała prawa strona brzucha. Tzn. czuję twardą gulkę, ale jak dotykam to znika. Przy ostatnim USG dzidziuś miał główkę z prawej strony. Czy to może być wypychanie się dzidziusia? Czy to związane jest z zastojem w prawej nerce?

Witam serdecznie! Zastój moczu świadczy o utrudnionym odpływie moczu z nerki. Bóle w okolicy lędźwiowej przemawiałyby za atakiem kolki nerkowej, która jest stosunkowo częstym powikłaniem ciąży. W obecnej sytuacji wskazane jest przestrzeganie zaleceń lekarza, tj przebywanie jak najczęściej w pozycji leżącej, głównie na lewym boku oraz wypijanie dużej ilości płynów (nawet do 3 litrów na dobę). Za wspomniane 2 tygodnie konieczna jest dalsza diagnostyka urologiczna, której celem będzie ustalenie przyczyny zastoju. Niestety bez możliwości zbadania Pani nie jestem w stanie ustalić czy opisywana wypukłość jest faktycznie główką dziecka, choć wiele na to wskazuje. Zastój w nerce objawia się zwykle dolegliwościami bólowymi, czasem problem z oddaniem moczu. Pozdrawiam