Zastrzyki znieczulające przed leczeniem kanałowym

Przed leczeniem kanałowym prawej siódemki otrzymałam 3 zastrzyki znieczulające (wiek dentysty - 26 lat). Podczas pierwszego poczułam silny ból w prawej stronie języka, jakby ktoś dotknął gorącym żelazem. Powiedziałam o tym dentyście. Zrobił drugi zastrzyk i to samo. Dopiero trzeci zastrzyk był bez bólu. Po kilku godzinach, gdy zeszło znieczulenie czułam, że mam bolesną ranę na języku. Minęło już kilka dni, nie goi się, boli, jest malutka ranka. To wszystko jest b. dziwne. Proszę o wyjaśnienie.

Witam
Z Pani opisu wynika, że miała Pani wykonywane tzw. znieczulenie przewodowe. W trakcie jego wykonywania Pacjent może odczuwać krótkotrwały ból promieniujący wzdłuż dolnej wargi bądź języka. Jest to normalne. Wynika to z istoty samego znieczulenia i nie powinno wzbudzać niepokoju. Jeżeli chodzi o ranę na języku, to może być skaleczenie, do którego doszło w trakcie leczenia. Po znieczuleniu przewodowym, w związku z tym, że Pacjent nie czuje części języka, dochodzi często do nieświadomego przygryzienia jego brzegu i to może być powodem owej rany.

Pozdrawiam
Paweł Ponichtera
www.czar-dent.pl

Witam. Fakt który Pani opisuje nie odbiega w żaden sposób od normy. Podczas znieczulenia przewodowego- a takie zostało zastosowane u Pani- występuję właśnie niemiłe odczucia np pieczenie czy uczucie gorąca. Co do rany na języku..na pewno powstała w wyniku mimowolnego ugryzienia..jest to dośc bolesne natomiast powinno się szybko zagoić. Moża przyspieszyć ten proces poprzez zastosowanie płukanek np z chlorheksydyna

W czasie wykonywania znieczulenia przewodowego płyn znieczulający jest podawany bardzo blisko dużego nerwu. Może to być odczuwalne w taki sposób jak Pani opisała. Rana na języku powstała prawdopodobnie poprzez przygryzienie języka, nic Pani nie poczuła ponieważ pół języka było znieczulone. Jeszcze kilka dni i nie powinno być śladu na języku.

Nic nie jest dziwnego.Wnoszę z opisu ,że chodziło o dolną 7 , znieczula się ją przewodowo , czyli trzeba przejść przez około 3 cm struktur anatomicznych i zdeponować w ściśle określonym miejscu znieczulenie , nawet bardziej doświadczonym lekarzom nie udaję się to za pierwszym razem , ból , o którym Pani wspomina pochodził od nerwu językowego który również jest znieczulany i odczucia takie towarzyszą jak trafimy dokładnie w nerw , nie jest to błąd ani żaden problem , niczym złym to nie grozi a rana na języku utworzyła się , bo prawdopodobnie ugryzła się Pani w niego jak był znieczulony i to się dość kiepsko goi.