Zatrzymane ósemki i skrzywienie zgryzu

Jestem studentką. Mam całkowicie zatrzymane pod dziąsłem w kości 8. Są duże, z wykształconymi już korzeniami. Nie odczywam żadnych bólów z tym związanych, minimalnie skrzywiły mi dolne 1, ale zauważyłam to dopiero gdy się o 8 dowiedziałam. Dolne oparte są o 7. Ekstrakcji mogę zacząć dokonywać dopiero po wakacjach ze względu na moją obronę dyplomu w czerwcu. Czy do tego czasu mogą mi znacznie mocniej skrzywić zgryz ?

Posiadanie zębów 8 nie jest niczym złym i nie zawsze są one skazane na usunięcie. Bywa, że bardzo są przydatne. Wyrzucamy je tylko wtedy kiedy są konkretne wskazania. Sądzę, że parę miesięcy w Pani przypadku nie powinno sprawić kłopotu w podjęciu właściwej decyzji.

Witam serdecznie,
Wszystko zależy od pozycji tych ósemek oraz od tego czy jest na nie miejsce w pani łuku zębowym.
Biorąc pod uwagę skrzywienia zębów, warto skonsultować się z ortodontą, który na podstawie badania i zdjęcia podejmie decyzję czy jest konieczność usunięcia tych zębów.

Może się tak zdarzyć. Niestety wbrew swojej nazwie, zęby mądrości bywają bardzo niemądre;) Lista potencjalnych dolegliwości to m.in. stany zapalne dziąseł, większe ryzyko próchnicy (problemy z dotarciem szczoteczką i prawidłowym wyszczotkowaniem powierzchni zęba) bóle głowy lub stawu skroniowo-żuchwowego, ale także wady zgryzu. Ósemka bardzo często napiera na sąsiadujące zęby, siły żucia zmieniają rozkład i dochodzi do stopniowych zmian w ułożeniu innych zębów - w Pani przypadku są to jedynki. Najlepiej więc ósemki usunąć, a jedynki skorygować za pomocą leczenia ortodontycznego. Przy łagodniejszych wadach zgryzu, wystarczające może być użycie przezroczystych wkładek typu Clean Aligner lub Invisalign.

Pozdrawiamy,
https://stankowscy.com.pl/
https://www.facebook.com/badzbystry