Czy przy każdym leczeniu ortodontycznym należy usunąć ósemki?

Dzień dobry, Chciałabym prosić o pomoc przy wyborze aparatu ortodontycznego. Po wizycie zdiagnozowano: szkieletowa wada zgryzu klasy II, zgryz głęboki, umiarkowany niedobór miejsca dla zębów w łuku górnym i dolnym, brak zębów 28,36, ząb 21 leczony kanałowo, zatrzymane zęby 18,39,48, pochyleni przedni ząb 37. Ortodonta zaproponował mi aparat stały metalowy, no i co ciekawe nie muszę wyrywać ósemek. Czy przy każdym leczeniu ortodontycznym należy usunąć ósemki? Pozdrawiam, Ewa

Lek. dent. Bogdan Jaremczuk

wiele zależy od ułożenia 8 - proszę zaufać lekarzowi
pozdrawiam
lek., lek.stom. Bogdan Jaremczuk

Nie, nie przy każdym leczeniu ortodontycznym wymagane jest usuwanie „ósemek”. Jest to kwestia indywidualna i zależy od ułożenia zębów. Czasami rzeczywiście mogą one stłaczać zęby i przynosić komplikacje, co jest problematyczne, także przy terapii wad zgryzu. Jeśli zależy Pani na estetyce, dobrym rozwiązaniem będzie także system Invisalign, który polega na prostowaniu zębów za pomocą przezroczystych, praktycznie niewidocznych nakładek, które milimetr po milimetrze wyrównują ustawienie zębów. Jest to wygodna i wysoce spersonalizowana pod potrzeby pacjenta opcja, nakładki można w razie potrzeby zdjąć – np. do mycia zębów lub jedzenia. Jednak przy wadzie, którą Pani opisuje leczenie nakładkami może nie być wystarczające. W wyborze doradzi ortodonta, który po wykonaniu zdjęć RTG i wycisków, zdecyduje jaka metoda będzie dla Pani najlepsza. Czasem do leczenia wad zgryzu, które tak jak u Pani mają podłoże kostne wskazany jest nawet zabieg ortognatyczny.

Pozdrawiamy,
https://stankowscy.com.pl/
https://www.facebook.com/badzbystry