Czy urosną jeszcze dwie ósemki?

Dzień dobry. Mam pytanie co do zębów mądrości. Mam 20 lat i dwie już wyrosniete ósemki. (Prawa dolna i prawa gorna) Zaczely mi wychodzić około 2 lata temu. Z racji na plany założenia aparatu ortodontycznego usunęłam juz jedną z dołu. Czy ósemki z lewej strony tez wyrosną? Czy jest możliwe ze nie?

Bez zdjęcia odpowiedź na Pani pytanie jest niemożliwa.Zęby ósme nie u każdego są obecne,nie zawsze są kompletne i mogą przeróżnie się układać.Bywa,że są kłopotliwe,ale mogą być tez pożyteczne.

Witam,
to czy ósemka wyrośnie zależy od wielu czynników , a szczególnie od jej ułożenia w kości i od tego czy w łuku jest odpowiednia ilość miejsca. Jednak to ortodonta na etapie planowania leczenia powinien określić, czy dany ząb( bez względu na to czy wyrósł , czy też jest zatrzymany w kości) będzie usuwany , czy też pozostawiony.
Pozdrawiam,
lek.stom.Łukasz Wojszwiłło

Witam serdecznie,
Wszystko zależy od ułożenia ósemek. Należy ocenić na zdjęciu RTG panoramicznym jakie jest położenie zębów i czy jest możliwość ich wyrośnięcia. Zawiązki ósemek nie są obecne u wszystkim, więc czasami nie mamy wszystkich 4 ósemek.
Ortodonta podczas diagnostyki przed założeniem aparatu powinien ocenić stan ósemek i określić, czy jest konieczność ich usunięcia.