Czy można stosować nakładki prostujące zęby?

Witam, w internecie znalazłam nakładki prostujące zęby. Czy można je stosować i czy jest to bezpieczne?

Dzień dobry,
aparaty ortodontyczne, stałe, wyjmowane czy nakładkowe, zrobione u ortodonty, przesuwają zęby z określoną siłą w pożądanym kierunku. Nakładki z internetu nie są dostosowane do Pani zgryzu, w związku z tym siła jest zupełnie niekontrolowana, a jej kierunek jest dowolny i nie ma nic wspólnego z tym jaki jest potrzebny dla Pani zębów. Tego typu konstrukcja może działać tylko przypadkowo. Zdecydowanie odradzam prostowanie zębów na własną rękę.

„Wynalazki” internetowe to nie najlepsza recepta na problemy stomatologiczne. Dotyczy to także nakładek prostujących zęby. Czy można je stosować? Można, ale inna kwestia czy warto – w naszej opinii nie. Zarówno aparat ortodontyczny, jak i niewidoczne nakładki typu Invisalign dostosowywane są zawsze pod konkretnego pacjenta. Leczenie ortodontyczne poprzedza profesjonalna diagnostyka RTG, później stomatolog wykonuje wycisk, czyli „lustrzane odbicie” zgryzu pacjenta, na podstawie którego wykonywany jest aparat/nakładki. Dzięki temu terapia ortodontyczna jest bezpieczna, efektywna, pod ciągłą kontrolą – tutaj nie ma miejsca na przypadek. Nakładki z internetu są uniwersalne, nie są więc dostosowanie do wady ortodontycznej danego pacjenta. Z tego względu siły nacisku mogą być zbyt duże/małe, kierunek przesuwania zębów niewłaściwy i mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc. Odradzam stosowanie takich nakładek na rzecz profesjonalnych metod korekty wad zgryzu stosowanych w gabinecie stomatologicznym.

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
badzbystry.pl