Czy należy usunąć ósemki przed założeniem aparatu ortodontycznego?

Witam, mam stłoczone przednie dolne zęby i chciałbym założyć aparat ortodontyczny, a skoro mam stłoczenie to zapewne przez ósemki i mam pytanie czy w razie konieczności musiałbym usuwać ósemki, czy mógłbym usunąć jedną szóstkę, ponieważ już nie mam 3 szóstek? I drugie pytanie, czy powinienem przed leczeniem aparatem naprawić problem z recesją dziąseł, czy po leczeniu lepiej?

Wada ortodontyczna nie bierze się głównie z powodu ósemek a z powodu wady postawy, asymetrii czaszkowej i płaszczyzny zgryzu a także wadliwego ułożenia szczęk co powoduje napięcia mięśni i stłoczenia zębów. Recesja dziąseł może wskazywać również na przewlekły stan zapalny organizmu. Zdecydowanie warto go zlikwidować przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego. Pozdrawiam