Zawał koniuszkowy lewej komory serca

6 lat temu miałem zawał koniuszkowy.EF lewej komory mam ok 35%. Fizycznie czuje sie dobrze. Regularnie ćwiczę kardio i ćwiczenia oporowe. Od 4 lat wymiar lewej komory sie nie zmieniał i był 5,9cm.Teraz jest 6,2cm. Jakie są normy? Jaka może być przyczyna? Przytyłem 8kg przez rok. Pół roku temu zmieniono mi Tritace 10mg na Diovan160 bo kaszel był. Ciśnienie wzrosło ze 110/70 na 150/85. Po kilku miesiącach zwiększono mi dawkę Diovan na 160 rano i 80 wieczór. Ciśnienie wróciło do 120/80.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Wymiar końcoworozkurczowy lewej komory wynosi prawidłowo 3,5–5,7 cm. O szczegółach proszę porozmawiać ze specjalistą kardiologiem, który prowadzi Pana leczenie.