Zawroty głowy a drętwienia kończyn i zniesiona lordoza odcinka szyjnego kręgosłupa

witam, moim problemem jest zniesiona lordoza odcinka szyjnego kręgosłupa, do tego mam podejrzenie cieśni nadgarstka, rece drętwieją w nocy, i potrafi się to utrzymywać w ciągu dnia, czekam na badanie EMG, przeszłam rwę barkową, w TK odc szyjnego nic nie wykazało, a martwią mnie zawroty głowy, przy skrętach lub opuszczeniu głowy, czy to może mieć coś wspólnego oprócz problemów z odc szyjnym z szumami usznymi? a może zaburzenia błędnika? na jakie jeszcze badania powinnam się zgłosić,? dziękuję

W diagnostyce zawrotów głowy podstawowe znaczenie ma charakterystyka zawrotów, charakter, czas trwania, objawy towarzyszące itd itd... To pozwala wstępnie zróżnicować ich pochodzenie. Właściwie zebrany wywiad i badanie neurologiczne pozwalają postawić odpowiednie rozpoznanie oraz dobrać skuteczne leczenie, a jeżeli wydają się być pochodzenia błędnikowego skierować do laryngologa.

Drętwienie rąk może być spowodowane wieloma przyczynami wśród których wymienia się również zespół cieśni kanału nadgarstka jak i zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Różnicowanie polega na dokładnym określeniu charakteru i lokalizacji dolegliwości, czasu występowania, czynników prowokujących itd.... oraz wyniku badania pacjenta. A badaniem rozstrzygającym jest EMG.

Badanie TK jest jedynie badaniem dodatkowym jak każde badanie ma ograniczoną wartość diagnostyczną.
W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem bólu. I jak powyżej aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru bólu, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.