Zdrowie a tableki antykoncepcyjne

Witam! Mam mieszane uczucia co do przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Mam 33 lata, 6-letnią córkę, nie palę, nie piję, nie mam zakrzepów. Brałam po urodzeniu dziecka Yasmin, ale wystraszyłam się, czytając o skutkach ubocznych, teraz od pół roku Ovulastan, ale jeden ze skutków to choroba pląsawica-moja babcia ją miała i boję się o swoje zdrowie. Czy są tabletki bezpieczne dla zdrowia? Wolałabym nie mieć więcej dzieci, ale chcę jeszcze pożyć...

Elżbieta Rhone

Witam,
dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne przeznaczone są tylko dla odpowiedniej grupy kobiet. Lekarz powinien zdecydować na podstawie wywiadu i badania czy może je Pani stosować. Oczywiście ich przyjmowanie wiąże się z ryzykiem poważnych działań niepożądanych, jednak jeśli są przyjmowane przez pacjentki, które nie mają przeciwwskazań do ich stosowania to ryzyko działań niepożądanych jest minimalne. Decyzję musi podjąć Pani sama.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Niestety nie ma żadnych tabletek, które nie miałyby działań ubocznych. O szczegółach sugeruję porozmawiać ze specjalistą ginekologiem.