Zapytaj lekarza

7 4 0 , 9 2 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Żel intymny jako środek antykoncepcyjny

Ja i mój chłopak chcemy kochać się bez zabezpieczenia, moje miesiączki są nieregularne, nie chce zajść w ciąże i ostatnio wpadliśmy na pomysł żelu intymnego, czy mam wtedy pewność że nie zajdę w ciążę ? i czy jest bezpieczny ?
KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu

Antykoncepcja a PMS

Burza hormonów, napięcie przedmiesiączkowe, nerwy i drażliwość - czyli PMS. Czy tabletki antykoncepcyjne pomagają załagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego? Odpowiada lekarz ginekolog ? Katarzyna Pietuch.

Lek. Jacek Ławnicki
82 poziom zaufania

Witam!
Skuteczność chemicznych metod antykoncepcyjnych określa się na poziomie 70%. Nie jest to zatem w pełni skuteczna metoda przed ciążą. To czy jest to wystarczająca ochrona musi Pani ocenić samodzielnie.

Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, stażysta w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Lublinie
0

Pod nazwą żel intymny rozumie się najczęściej żele nawilżające, czyli lubrikanty. Są też żele intymne do masaży, o różnych zapachach i smakach, także lekko drażniące (stymulujące).. Najbardziej znanymi lubrikantami są K-Y żel oraz polski Feminum. Różne żele produkuje też Durex, największy producent prezerwatyw.
Żele intymne nie mają właściwości antykoncepcyjnych!
Żelu intymnego nie należy mylić z płynami (żelami) do higieny intymnej. Służą one do mycia zewnętrznych narządów płciowych i są zalecane zamiast mydeł z powodu korzystniejszego odczynu pH.
Nie służą one do antykoncepcji!
Do antykoncepcji używane są miejscowe środki chemiczne (Patentex-Oval) w postaci globulek.
Globulka zamienia się w pochwie w piankę.Nie są uważane za bardzo skuteczne. Nie wszystkim odpowiada pienienie się i czasami szczypanie penisa (zdarza się, że niektórzy panowie znajdują to zjawisko jako pozytywne).
Środki miejscowe chemiczne nie chronią przed chorobami przenoszonymi droga płciową.
Powtarzam: żel intymny nie służy do regulacji płodności i nie zabezpiecza przed ewentualną transmisją chorób.
Pozdrawiam. JW

Specjalista psychiatrii i seksuologii z wieloletnim doświadczeniem w tych dziedzinach. Pełnił funkcję Konsultanta Regionalnego Medycyny Seksualnej. Członek założyciel Polskiego Towarzystwa Terapeutycznego oraz członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej, Europejskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej i Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy