Zespolenie platynowe kości czaszki a badanie MR

Mój mąż w wieku 10 lat miał uraz czaszki i operowany krwiak nadtwardówkowy. Teraz ma 40 lat i z powodu bólów głowy, zaburzeń snu i innych dolegliwości ma zlecone przez neurologa badanie MR. Mimo że już zrobili tomografię komputerową chcą jeszcze, aby zrobił rezonans magnetyczny. Po usunięciu krwiaka czasie tej operacji przed 30 laty kość skroniowa była położona i złączona trzema drucikami (ponoć platynowymi?), ale tego nigdzie w karcie informacyjnej nie napisali. Jak 2 lata temu robił RTG głowy, to widać je na zdjęciu. Czy w tej sytuacji wolno robić rezonans magnetyczny? Czy taki metal się nagrzeje i poparzy głowę. Zdania lekarzy są różne i nie wiemy co robić, więc na razie tego zaleconego badania nie wykonał bo się trochę boi. Czy są bezpieczniejsze badania? Mieszkamy koło Wrocławia. Czy zasadne byłoby coś co nazywają PET, czy SPECT (nie wiem co to za badania? Czy tu też taki szlachetny metal przeszkadza). Jak sprawdzić jaki ma metal w głowie?

Witam serdecznie!

Jeżeli chodzi o obrazowanie to metoda rezonansem magnetycznym jest najdokładniejsza w obrazowaniu struktur mózgowych, prawdopodobnie z tego powodu lekarz zalecił takie badanie.
Natomiast w pierwszej kolejności należałoby ustalić co zostało zastosowane podczas operacji - jeżeli nie została taka informacja zamieszczona na karcie wypisowej można spróbować sprawdzić te dane w historii choroby - minęło już co prawda dużo czasu od operacji, ale może jest szansa dane te jeszcze odzyskać w szpitalu.
Jeżeli nie uda się ustalić jaki materiał użyto to raczej nie należy planować badania metodą rezonansu, jednak zawsze przed wykonaniem takiego badania ostatnie słowo należy do radiologa, który badanie wykonuje - proszę spróbować skonsultować ten problem z pracownią w której ewentualnie badanie jest zaplanowane.
Jeżeli chodzi o metodę PET to nie ma przeciwwskazań do jego wykonania, natomiast niestety dostęp do tego typu jednostek, a także niestety cena, powodują że badanie to jest bardzo rzadko wykonywane.

Pozdrawiam