Czy MR będzie w moim przypadku bezpieczny?

Dzień dobry. Niedługo czeka mnie rezonans magnetyczny głowy. Mam jednak jeden problem. Jako dziecko 20 lat temu miałam operację na łokieć. Pamiętam, że po operacji miałam drugą podczas, której wyjęto mi śrubę. Jako dorosła osoba robiąc RTG kręgosłupa zauważyłam, że w łokciu nadal jest jakiś metal. Moje pytanie brzmi - czy mając metal w łokciu, mogę mieć Rezonans Magnetyczny Głowy?
KOBIETA, 34 LAT 4 tygodnie temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

obecność metalowych implantów może stanowić przeciwwskazanie do przeprowadzenia rezonansu magnetycznego (MRI) ze względu na ryzyko wystąpienia potencjalnie niebezpiecznych efektów ubocznych związanych z oddziaływaniem magnetycznym na metal. Obecnie jednak wykonanie takiego badania jest możliwe, ponieważ nowoczesne materiały, z których produkowane są implanty, nie wchodzą w reakcje z promieniowaniem magnetycznym. Niemniej jednak Pani przeszła zabieg już dawno, dlatego koniecznie trzeba poinformować lekarza o tym fakcie. Wówczas zostanie podjęta decyzja, czy badanie może zostać przeprowadzone czy konieczna będzie zmiana techniki badania.

Zachęcamy zatem do niezwłocznego kontaktu z lekarzem, który badanie zlecił. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/rezonans-magnetyczny

https://portal.abczdrowie.pl/rezonans-magnetyczny-glowy-dzialanie-przebieg-badania-zastosowanie

https://portal.abczdrowie.pl/jakie-jest-ryzyko-napromieniowania

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.