Złamanie górnej czwórki a konieczność usunięcia

Witam przydażył mi sie niemiły wypadek złamałam górna czwórkę która wcześniej była leczona kanałowo ząb od strony zewnętrznej a raczej jego ściana chwieje sie natomiast po drugiej stronie tego samego zeba jest jeszcze kawałek ścianki czy musze wyrwać zeba czy da sie jeszcze cos z nim zrobić?

Lek. dent. Bogdan Jaremczuk

jeśli złamanie jest poniżej poziomu kości ząb będzie do ekstrakcji - jeśli nie można zęba odbudować robiąc wkład koronowo-korzeniowy i koronę - może się jednak okazać że będzie potrzebne chirurgiczne wydłużenie korony
górne czwórki - to zęby które statystycznie po leczeniu kanałowym najczęściej się łamią stąd ten ząb powinien być od razu odbudowany i wzmocniony koroną
pozdrawiam
lek., lek. stom. Bogdan Jaremczuk

Powinna Pani udać się do gabinetu stomatologicznego - konieczne jest RTG punktowe. Należy ocenić jakość leczenia kanałowego oraz głębokość złamania ( jeśli sięga poniżej brzegu kości ząb jest do usunięcia, ewentualnie, przy odpowiednich warunkach, można spróbować wykonać zabieg wydłużenia korony klinicznej. Jeśli złamanie jest powyżej brzegu kości, a leczenie kanałowe jest prawidłowe, należy odbudować ząb za pomocą wkładu koronowo-korzeniowego oraz korony protetycznej ).