Złamanie i operowanie barku

witam- klania się Maria, złamany i operowany bark w Szwecji.... bylam u pana dr w szpitalu na kontrolnym rtg...Operacje miałam 27 grudnia,mam plytke i 8 srub,,, jestem już po zabiegach magnetotron, od 10 lutego będzie gimnastyka- i mam pytanie czy wciąż jeszcze mam nosic reke w odciążeniu i czy wciąż musi bolec i jak długo zrasta się złamanie.?? bardzo proszę o odpowiedz... pozdrawiam

Szanowna Pani, jak wynika z Pani opisu przebyła Pani złamanie okolicy końca bliższego głowy kości ramiennej, łopatki bądź obojczyka. Po jego operacyjnym zespoleniu należy przyjąć, że u osoby zdrowej do zrostu pierwotnego dochodzi po około 6 tygodniach. Zrost z p e ł n ą przebudową kostna - przyjmuje się,ż trwa około roku czasu. Obowiązujące są zalecenia operującego chirurga dotyczące odciążenia. Jak uczy doświadczenie dolegliwości bólowe od czasu zabiegu powinny stopniowo zmniejszać. Kluczowa w tym momencie jest rehabilitacja , która jak rozumiem, zostałajuż rozpoczęta. W tym momencie warto rozszerzyć jej zakres o terapię manualną oraz ćwiczenia, o których Pani wspomina. Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do zdrowia.