Zlepienie się napletka z żołędziem penisa

Dzień dobry, jestem ojcem 4,5-letniego chłopca, który miał przyklejoną skórkę do napletka. Zabieg ściągania wykonał pediatra w gabinecie, odkleił cały. Przez jakiś czas dziecko nie pozwalało sobie zaglądać, ściągać itp., itd. Miesiąc temu ostatni raz ściągnąłem mu skórkę z całego napletka. Teraz zauważyłem, że ujście się znacznie zmniejszyło. Nie ma problemu z oddawaniem moczu, jednak zauważam, że strumień moczu jest dość wąski i penis robi grubszy przy sikaniu. W sieci wyczytałem, że można smarować dziecku skórkę maścią hydrokoryzonową przez jakiś czas i zmiękczy to skórę, następnie próbować powoli odciągać skórkę. Czy to prawda? Czy jest jakaś maść, krem która powoduje zmiękczenie skóry napletka? Dziękuję.

Zapewne ponownie doszło do zlepienia się napletka z żołędziem penisa skoro napletek nie był odciągany z żołędzia systematycznie po zabiegu (to powoduje obecnie zmniejszenie średnicy strumienia moczu). Oczywiście można w tym przypadku spróbować leczenia zachowawczego. Najczęściej stosuje się w takim przypadku maści zawierające antybiotyk ze sterydem (można spróbować także samą maść lub krem ze sterydem np. z hydrokortyzonem). W trakcie stosowania tych środków miejscowo działających oczywiście systematyczne należy odprowadzać napletek z żołędzia penisa (np. w czasie kąpieli). Trzeba wiedzieć jednak, że takie maści lub kremy są z reguły dostępne na receptę. Oczywiście radzę jeszcze przed jakimikolwiek działaniami w tej sprawie skonsultować się z lekarzem prowadzącym najlepiej pediatrą lub chirurgiem dziecięcym.