Zmiana charakteru krwawienia podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych

Witam! Mam 22 lata, 2 lata temu urodziłam synka. Miesiąc po porodzie zaczęłam przyjmować tabletki antykoncepcyjne (nie pamiętam nazwy), od tamtego czasu aż do listopada zeszłego roku było wszystko w porządku. Rok temu przez kilka dni towarzyszył mi bardzo mocny ból lewego jajnika, okazało sie iż mam narośl na lewym jajniku, wtedy ginekolog przepisał mi antybiotyk, bo którym wszystko się wchłonęło... Kilka miesięcy później przestałam brać tabletki (mikrogynon) po 4 miesiącach znów je zaczęłam brać, ale tylko przez 2 miesiące, później była kolejna przerwa i od maja 2012 do sierpnia znowu brałam te tabletki (yasminelle). Kolejna przerwa od sierpnia do października i od października znowu biorę tabletki, jednakże są ta yasminelle, a jako że mieszkam za granicą, gdzie tabletki antykoncepcyjne są dostępne bez recepty w każdej aptece, zdecydowałam sie właśnie na te. Jakieś 3 tygodnie temu przez jeden wieczór pobolewały mnie jajniki, ale wszystko minęło. Ok. 2 tygodni temu po zażyciu tabletki jakieś pół godziny później do godziny dostałam rozwolnienia, jednak nie wzięłam kolejnej tabletki. W tym czasie rownież byłam na diecie Dukana. Tydzień temu w poniedziałek zakończyłam kolejne opakowanie tabletek. Miesiączka nadeszła dopiero w niedzielę, czyli dwa dni przed kolejnym opakowaniem. Jednak była ona dosyć skąpa (zazwyczaj była dosyć mocna), nic jej wcześniej nie zapowiadało, tak jak to bywało do tej pory. W tę środę dostałam silnego bólu głowy, aż chciało mi sie wymiotować, wczoraj zakręciło mi sie w głowie, pół dnia było mi bardzo słabo i niedobrze, dziś jest to samo, jednakże dodatkowo zaczął boleć mnie prawy jajnik. Moje pytanie brzmi, czy możliwa jest w tym wypadku ciąża? Dodam, że przy pierwszej ciąży moim jej pierwszym objawem były właśnie bóle jajników, przy każdym wstaniu, kaszlnięciu czy kichnięciu bardzo mnie bolało. Czy to może oznaczać ciążę? A może znowu jakieś narośle na jajnikach? Tabletki przyjmowałam codziennie między godziną 21-24 i o żadnej nie zapomniałam. Czy mimo to, jeżeli to oznacza ciążę to to skąpe krwawienie powinno wystąpić, czy zachodzących w ciążę podczas brania tabletek antykoncepcyjnych krwawienie z odstąpienia nie występuje? Z góry bardzo dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam, K.

Witam, Pani objawy są niespecyficzne, dlatego nie można wykluczyć żadnego z Pani przypuszczeń. Podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych krwawienie ma charakter krwawienia z odstawienia, a nie fizjologicznej miesiączki, dlatego nawet w czasie ciąży może dochodzić do plamień w czasie przerwy. Zmiana charakteru krwawienia może być jednak jedynie skutkiem przyjmowania tabletek. W całej treści zapytania nie znajduję informacji na temat testu ciążowego. Myślę, że jego wykonanie będzie najrozsądniejszym rozwiązaniem. Test wykonany po 14 dniach od ostatniego ryzykownego zbliżenia powinien dać wiarygodny wynik. Obecność zmian na jajniku możliwa jest jedynie po przeprowadzenia badania lekarskiego oraz badania USG. Na samym końcu chciałabym zwrócić Pani uwagę na fakt, iż nie ma 100% pewnej metody zabezpieczenia. Regularne przyjmowanie tabletek nie gwarantuje, że nie zajdzie Pani w ciążę. Jeżeli wystąpiła ostra biegunka w 30 minut po przyjęciu tabletki to mogło dojść do obniżenia skuteczności preparatu i powinna Pani przyjąć dodatkową tabletkę. Jeżeli Pani tego nie zrobiła, a współżyła w tym czasie, tym bardziej powinna Pani wykonać test. Pozdrawiam