Zmiana leków w leczeniu nerwicy

Przez miesiąc czasu brałem na nerwice lek Elicea 10mg - po 3 tygodniach super efekty, Po miesiącu przeszedłem na zamiennik Nexpram 10 mg- tydzień spokoju i wracaja dolegliwosci nerwicowe tj, rozdrażnienie, napięcie i najgorsze czyli dziwne skurcze w okolicach klatki piersiowej i serca- szczególnie widoczne w sytuacjach stresowych (kardiolog stwierdził że serce ok.) Czy Nexpram tak jak Elicea potrzebuje okresu przejściowego? Czy moze zmienic Magnez-biore HelaMagB6 Forte 2-3 tabl na dzien
MĘŻCZYZNA, 31 LAT ponad rok temu

Dzień dobry
Elicea i Nexpram są generykami leku oryginalnego - Lexapro. Wszystkie te preparaty to escitalopram czyli jeden z inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Wszystkie opisane przez Pana objawy są dość typowe dla zaburzeń nerwicowych obecnie nazywanych zaburzeniami lękowymi. Jeśli objawy wróciły po 3-4 tygodniach poprawy prawdopodobnie spowodowane to jest czynnikiem zewnętrznym, nasilającym reakcję lękową. Proponuję skonsultować Pański stan z leczącym psychiatrą, który zapewne zaproponuje podwyższnie dawki leku ewentualnie dołoży drugi lek lub zmieni na inny lek p.depresyjny o silnej komponencie p.lękowej. Ponieważ w obu tych preparatach jest ta sama substancja działająca nie jest potrzebny dodatkowy okres przejściowy. Nie wydaje mi się aby istotne dla Pana stanu psychicznego było zamienianie preparatów magnezu gdyż ewentualne niedobory są błyskawicznie uzupełniane dzięki jakiemukolwiek preparatowi lub zwiększeniu w diecie np. ciemnej czekolady.

0

Witam,

jeśli farmakoterapia nie przynosi optymalnych rezultatów, wskazana byłaby psychoterapia CBT (poznawczo - behawioralna), jest to metoda leczenia zaburzeń lękowych, nerwicowych i depresyjnych, o określonej strukturze, ukierunkowana na cele i problemy pacjenta "tu i teraz", terapeuta i pacjent współpracują razem nad zidentyfikowaniem i zrozumieniem problemu w kontekście związku jaki występuje pomiędzy myślami, emocjami i zachowaniem danej osoby. Proces terapeutyczny polega na modyfikacji sposobu myślenia i przekonań - to wpływa na rodzaj i natężenie odczuwanych emocji oraz zachowanie. W Pana przypadku odpowiednio dobrane leczenie (psychoterapia), może być szansą na poprawę samopoczucia i zmniejszenie objawów.
Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty